امروز

دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
دانشکده منابع طبیعی

معرفی گروه

برای تامين نيروی متخصص و کارآمد در امور مربوط به مدیریت مراکز تکثیر و پرورش آبزیان در کشور و بهره برداری صحيح از منابع آب در جهت افزایش تولید محصولات پروتئینی شیلاتی، لازم است کارشناسانی تربيت شوند تا برنامه ريزی اصولی جهت نيل به خودکفائی در زمينه آبزی پروری به عمل آید. با عنايت به اينکه منطقه شمال غرب کشور بویژه استان آذربایجان غربی یکی از قطب های مهم تولید محصولات شیلاتی می باشد، این منطقه با کمبود جدی نيروی انسانی متخصص در این زمينه روبرو بوده است، بنابراین گروه شیلات و آبزیان دانشکده منابع طبیعی از سال 1387 با همکاری پژوهشکده آرتمیا و آبزیان دانشگاه ارومیه با ايجاد رشته مهندسی منابع طبیعی- تکثیر و پرورش آبزیان در مقطع کارشناسی ارشد شروع بکار کرد.

همچنین در پی کسب موافقت دانشگاه و وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری، گروه شیلات و آبزیان دانشکده از مهر ماه سال 1391 در مقطع دکتری تخصصی تکثیر و پرورش آبزیان و از مهر ماه 1393 در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی منابع طبیعی- بوم شناسی آبزیان شیلاتی، اقدام به پذیرش دانشجو می نماید. همچنین به دنبال کسب مجوزهای لازم، این گروه از بهمن ماه سال 1395 نسبت به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد رشته­های زیست فناوری دریا و فرآوری محصولات شیلاتی اقدام نموده است.

 

اطـلاعـیـه هـا

ش, 09/10/1397 - 15:25

آبخیزداری، پایداری منابع طبیعی و نسل های آینده را به همراه دارد

عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه، و عضو هیات مدیره انجمن آبخیزداری ایران، حوزه آبخیزداری را یک واحد فیزیکی، اکولوژیکی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی و فرهنگی تعریف کرد و گفت: همه آنها در تعامل با هم مدیریت می شوند، بطوری که از منابع موجود در آبخیز بصورت پایدار برای نسل های حاضر و آینده بهره برداری می شود و منابع  آب و خاک و پوشش گیاهی روند رو به رشدی را طی می کند.

دکتر حبیب نظرنژاد در گفت و گو با مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور مهمترین رسالت آبخیزداری را در بالا دست حوزه ها،  جمع آوری رواناب ها و جلوگیری از رسیدن  آن به سرعت حد و آستانه فرسایش برشمرد و گفت: سرعت حد سرعتی است  که آب در حد آستانه فرسایش ابتدا با یک سرعتی شروع و حرکت می کند و همینطور سرعتش بیشتر می شود اما به نقطه ای می رسد که دیگر شتاب آن صفر می شود یعنی با همان سرعت و بدون تغییر مثبت یا منفی به حرکتش ادامه می دهد.

وی گفت: آب اگر به حد فرسایش برسد، با اقداماتی که عموما اقدامات بیولوژیکی است، با ایجاد پوشش گیاهی، مدیریت چرا و تغییر الگوی کشت و خاک ورزی مانع از جابجایی خاک می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه همچنین افزود: حرکت خاک در پایین دست حوزه آبخیز باعث اثرات برون منطقه ای و در بالادست اثراتی همانند از دست رفتن عمق خاک، حاصلخیزی و همچنین باعث تخریب عناصر مورد نیاز گیاهان می شود که  به عنوان اثرات درون منطقه ای نام دارد.

نظر نژاد بخشی از اقدامات آبخیزداری را اقدامات سازه ای نام برد و گفت: این اقدامات سازه ای متفاوت از اقدامات سد سازی است که مهندسین مربوط به سد سازی انجام می دهند که هزینه ساخت، نگه داری و مدیریت آنها هزینه بر است و بعضاً مشکلات اکولوژیکی را به همراه دارد. اما سازه های مورد نظر در آبخیزداری در جهت مدیریت آب و خاک و با استفاده از بند های کوچک در بالا دست انجام می شود مثل گابیون بندی و  سنگ چین که رسوب ها را در محل انجام طرح به تله می اندازد.

وی همچنین تاکید کرد: آبخیزداری سیل را مدیریت می کند و از طرفی مدت زمان نفوذ آب را افزایش می دهد و اجازه می دهد آب از محل پشت بند که ذخیره شده است نفوذ بیشتری داشته باشد که طبعاً به آب پایه و سفره های زیر زمینی کمک خواهد کرد.

این دانش آموخته دانشگاه در ادامه خاطر نشان کرد: اطلاعات مربوط به میزان اثربخشی طرح های آبخیزداری بصورت جامع و سازمان یافته  به خوبی به تصمیم گیران و افکارعمومی انتقال داده نشده  است و بنظر می رسد سازمان جنگل ها باید طرحی را آماده نماید که بصورت جامع اثرات طر ح های  آبخیزداری به لحاظ کاهش رسوب خارجی، اثرات برون منطقه ای و مدیریت فرسایش رسوب و همچنین مدیریت سیل را بصورت آماری به مسئولین و افکار عمومی اطلاع رسانی کند.

نقش فارغ التحصیلان منابع طبیعی در ستاد احیای دریاچه ارومیه بی بدیل است

دکتر هیراد عبقری دیگر دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه در این گفت و گو یکی از نکات ابهام آمیز اجرای طرح های آبخیزداری را خالی بودن نقش فارغ التحصیلان دانشگاهی و رشته های مرتبط با منابع طبیعی دانست و گفت:  منابع طبیعی با توجه به امکانات موجود در بخش آبخیزداری باید سازو کاری را اندیشیده و طراحی نماید تا کارشناسان منابع طبیعی بویژه آبخیزداری به عنوان ناظر و پایش گر در پروژه های آبخیزداری نقش داشته باشند.

وی نقش بی بدیل دانشگاهیان و فارغ التحصیلان منابع طبیعی را در ستاد احیای دریاچه ارومیه چشمگیر خواند و افزود:  همکاری های بخش علمی و اجرایی در حوزه دریاچه ارومیه و ارزیابی اقدامات قابل توجه است.

دکتر عبقری همچنین گفت: تعاریف آبخیزداری بخوبی نهادینه نشده است. این دانش در سطح کلان به مدیریت و نگرشی که در این حوزه وجود دارد بر می گردد و در بعد دیگر به اصلاح شیب آبراهه ها که صرفا از طریق سازه ها اتفاق می افتد.

این دانش آموخته حوزه منابع طبیعی ، آبخیزداری را راهکاری مناسب برای جلوگیری از فرسایش خاک، رسوب و کنترل سیل می داند و خاطر نشان کرد: فائو برای دریاچه ارومیه با جایکا قرارداد امضا کرده است و بیشترین سهم را در این حوزه به مشارکت مردم در اقدامات آبخیزداری قایل شده است .

گروه شیلات

مدیر گروه
دکتر احمد ایمانی
دکترای شیلات- تغذیه آبزیان
رتبه علمی:
دانشیار
a.imani@urmia.ac.ir

رشته های تحصیلی

کارشناسی:
کارشناسی ارشد:
  1. علوم ومهندسی شیلات - تکثیر و پرو رش آبزیان
  2. علوم ومهندسی شیلات - بوم شناسی آبزیان
  3. زیست فناوری دریا
دکتری:
  1. علوم ومهندسی شیلات - تکثیر و پرو رش آبزیان